Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Działania prospołeczne » Działalność » działalność » 30 lat minęło jak jeden dzień.... :)
9 marca 1991 powstał pierwszy żeński Klub Lions w tej części Europy: Lions Club Poznań Patria. Dziś jest nas 17 członkiń. Młodych (niezmiennie!),... więcej
14/05/2021
9 marca 1991 miała miejsce uroczystość Charter Night Lions Club Poznań Patria. W Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu zebrały się... więcej
09/03/2021
Zespół Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu ma już nowy piec do wypału ceramiki. Cieszymy się niezmiernie ze względu na dzieci i ich zajęcia. Jest nam... więcej
12/06/2020
Usłyszałyśmy dramatyczny apel poznańskich ratowników medycznych o wsparcie finansowe - sami kupują maski i wkłady do filtrów. Ich życie jest w... więcej
16/04/2020
Robienie wieńców adwentowych, którym towarzyszy dobry nastrój, śmiech, serdeczność oraz wszechobecny zapach jodły i świerku, to doskonałe... więcej
05/12/2019
OGRÓD TERAPEUTYCZNY 4 PORY ROKU został dziś otwarty dla gości i dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu, przy ul. Nieszawskiej 21. Pani... więcej
18/06/2019
Wrzesień 2018 roku był dla nas, dziewczyn z LC Poznań Patria, bardzo pracowity i wyjątkowo udany! W niedzielę 23 września w Belldeco w Poznaniu -... więcej
30/09/2018
Tenis wywodzi się od francuskiego słowa „tenez!” będącego formą trybu rozkazującego od czasownika „tenir” oznaczającego: Gramy! Serwuję! I tak... więcej
01/10/2017
RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ! W lipcu tego roku dzięki współpracy 10 klubów Lions ufundowany został kolejny dar dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka... więcej
18/07/2016
Wielkimi krokami zbliżają się święta… dzisiaj 18 grudnia 2015 r. odbędzie się wigilia w Kosewie czyli uroczyste spotkanie przy choince. Nasza... więcej
18/12/2015
Moja przesympatyczna współpraca ze Szkołą Podstawową im. Królowej Jadwigi w Jerzykowie rozpoczęła się w lutym 2014 roku. Dziś spotkaliśmy się zatem... więcej
06/12/2015
Chłodny poranek, środa 25 listopada 2015 roku. Na godzinę 9:00 jestem zaproszona na spotkanie z dyrekcją i uczniami Zespołu Szkół Specjalnych nr 105... więcej
25/11/2015
To już trzeci rok szkolny naszej współpracy ze Szkołą Podstawową im. Królowej Jadwigi w Jerzykowie. Jeden dzień w tygodniu jest zupełnie inny niż... więcej
04/11/2015
26 października 2015 roku przepiękne miejsce na mapie Poznania otwiera dla nas swoje podwoje. Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego. To... więcej
26/10/2015
Jest niedzielny wieczór 27 września 2015 roku – ze świeżymi wypiekami na twarzy wspominam dzisiejsze wydarzenia, ponad miesiąc przygotowań i budzik... więcej
27/09/2015
23 i 24 września2015 roku odbyły się III Mistrzostwa Polski w Tenisie Dźwiękowym w Owińskach. Zawodnikami były osoby niewidome lub... więcej
24/09/2015
Tak przyjemnie, zdrowo i pożytecznie zostały spożytkowane środki finansowe, zebrane podczas Niedzieli w Sobocie we wrześniu 2014... więcej
24/03/2015
Lions Club Poznań Patria nie ustaje w działaniach. Dotrzymałyśmy obietnicy sprzed roku i zorganizowałyśmy kolejny spektakl charytatywny. Sztuka... więcej
23/03/2015
W życiu bywają chwile ważne i najważniejsze oraz takie, które dzielą życie na: przed i po… W przypadku Kacpra, wychowanka Domu dla Dzieci i... więcej
20/01/2015
Wigilia i jasełka w wykonaniu dzieci z Domu dla Dzieci i Młodzieży „Szansa” w Kosewie - cudowne, najpiękniejsze ukoronowanie świątecznej akcji „Dzieci... więcej
18/12/2014
15.12.2014 roku o godzinie 10.00 w ZEPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH nr 105 w Poznaniu zapanowała świąteczna, niezwykle przyjazna atmosfera. Pod... więcej
15/12/2014
Członkinie Lions Club Poznań Patria: Prezydent Kasia Tuliszka, Małgosia Kończak, Lena Stryjska przekazały 5 grudnia 2014 r. symboliczny czek na kwotę... więcej
05/12/2014
Pogoda była piękna! Słońce iskrzyło na bezchmurnym niebie. Od czasu do czasu białe chmury majestatycznie przykrywały rozżarzoną kulę. Wiatr sprzyjał... więcej
28/09/2014
LC Poznań Patria pod koniec sierpnia 2014 r. wsparł Dom Dziecka w Kosewie. Udało się nam przekazać zeszyty i artykuły biurowe wychowankom tego... więcej
31/08/2014
Dom dla Dzieci i Młodzieży w Kosewie jest placówką opiekuńczo-wychowawczą o charakterze socjalizacyjnym, funkcjonującą w ramach Zespołu Placówek... więcej
19/06/2014
Zbiórka publiczna przeprowadzona przy okazji przedstawienia Pojedynek… z udziałem PP. Jana i Błażeja Peszków została w całości przeznaczony na... więcej
10/04/2014
1 marca 2014 r. w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas Targów Gardenia miały miejsce wyjątkowe warsztaty. Inicjatorką... więcej
01/03/2014
Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy Janusz Korczak W lutym 2014 na zebraniu LC Poznań Patria miałyśmy niezwykłych... więcej
05/02/2014
Od 18 lat przygotowujemy paczki dla dzieci ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 w Poznaniu. Najważniejsze jest od zawsze wybieranie... więcej
17/12/2013
Gimnazjum nr 3 w Swarzędzu – wyczekany moment – oficjalne przekazanie mikrobusu do przewozu osób niepełnosprawnych na zajęcia terapeutyczne. Przy... więcej
09/12/2013
Gdy wiosną 2013 Halusia Benedyk, z nami w Klubie od 8 lat, ze łzami w oczach, opowiadała nam o dwóch niewidomych, utalentowanych wokalnie dziewczynkach... więcej
28/11/2013
120 uczniów Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu czekało 28 października na specjalnych gości z Lions Club Patria Poznań oraz dwóch... więcej
28/10/2013
28 listopada 2011 w Teatrze Polskim odbyło się niecodziennewydarzenie - spektaklem muzyczno - teatralny dla naszych Małych Podopiecznych – głównie... więcej
28/11/2011
W dniu 17 września 2011 Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka zgodnie z tradycją zorganizowało w Swarzędzu w Parafii... więcej
17/09/2011
8 grudnia 2008 r. w Teatrze Polskim w Poznaniu odbył się nasz III Koncert Charytatywny. Jego celem było zgromadzenia funduszu na zakup i... więcej
08/12/2009

30 lat minęło jak jeden dzień.... :)

9 marca 1991 miała miejsce uroczystość Charter Night Lions Club Poznań Patria. W Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu zebrały się setki gości z Polski – był to pierwszy żeński Lions Club w tej części Europy i zagranicy – naszymi matkami chrzestnymi były Lionki ze Szwecji z LC Brunkullan.

35 członkiń – założycielek rozpoczęło pracę pod charyzmatycznym przywództwem Krystyny Szmeji. Wśród nas znalazła się  też Kazimiera Milanowska, dzięki której powstał pierwszy klub w Polsce: LC Poznań Polska.

Byłam najmłodsza w tym gronie; Krysia miała dla mnie zadanie specjalne – prowadzenie korespondencji w języku angielskim jako International Relations. Praca w Klubie zmieniła moje życie; nie wiem kim byłabym, gdybym kiedyś przypadkowo nie spotkała Krysi. Los miał dla mnie zadanie, dla mnie i wielu koleżanek, które zaprosiłam do pracy w Klubie. Nasze przyjaźnie przetrwały wiele lat – praca dla potrzebujących umocniła nasze więzi.

Choć wiek nie pozwala im na pracę, to ciągle są z nami emocjonalnie Danusia Pater i Basia Działoszyńska. Spotykamy się na Wigiliach Lionów.

Dziś jest nas 17. Młodych (niezmiennie!), aktywnych zawodowo i rodzinnie, o różnych zainteresowaniach, ale łączy nas przyjaźń i przyjemność pracy w zespole.

To nasz Klub jako pierwszy zdobył grant na zakup lasera do przyklejania siatkówki dla jednej z poznańskich klinik – tak zaczęłyśmy pomagać osobom chorym na cukrzycę. Opiekujemy się od zawsze dziećmi – kiedyś chorym na cukrzycę, teraz tym ze specjalnymi potrzebami. Mamy szczęście współpracować z Zespołem Szkół Specjalnych nr 105. Zaczęłyśmy od ufundowania sprzętu sportowego, obozów treningowych (Szkoła ma świetną kadrę nauczycielką). W naszym gronie są Dyrektor Szkoły i Jej Zastępca. To najlepiej świadczy o sukcesie pracy zespołowej.

Piękna, nowa siedziba Szkoły to wspaniały przykład poznańskiej gospodarności! Zaizolowana termicznie w 2018, jest świetnie wyposażona w sprzęt do integracji sensorycznej i rehabilitacji. W ZSS uczy się ponad prawie 200 uczniów; większość lekcji odbywa się w trybie indywidualnym. Szerokie korytarze, okazała stołówka, ogromna sala gimnastyczna – to atuty wnętrza.

ZSS otoczony jest ogromnym terenem; do niedawna niezagospodarowanym. Dziś małe i duże dzieci bawią się na dwóch placach zabaw, połączonych z siłownią na świeżym powietrzu.

Wierzymy w moc spędzania czasu na wolnym powietrzu. W 2019 przy wsparciu Klubów Lions z Poznania i międzynarodowej Lions Club International Foundation stworzyłyśmy ogród terapeutyczny 4 Pory Roku, wyposażony w zewnętrzne instrumenty muzyczne i nasadzenia, pełniące funkcje sensoryczne. Są tu szumiące trawy, rośliny do głaskania, ścieżki z szyszek i innych ciekawych nawierzchni. Największym przebojem jest podwyższona rabata, w której rosną truskawki, poziomki i zioła – to tam, na koniec ogrodu biegną dzieci najpierw! Mogą odpocząć w sąsiadującej altanie.

Ostatnim niezagospodarowanym miejscem zajmujemy się dziś, zgodnie z planem naszej klubowej koleżanki, Eweliny Pilch, hortiterapeutki.

Park Lwie Serce powstaje wiosną 2021, by uświetnić 30. rocznicę oficjalnego rozpoczęcia pracy członkiń Lions Club Poznań Patria. Będzie miejscem spotkań, rozważań, obserwacji, miejscem integracji. Służyć ma temu również zaprojektowana w centralnym punkcie parku ławka o otwartym charakterze w postaci dwóch przeciwległych łuków. Park oprócz ludzi będą odwiedzać, a także zamieszkiwać ptaki i inne małe żyjące stworzenia, które w całości razem z roślinami będą stanowić piękne bioróżnorodne środowisko, którym nam wszystkim tak bardzo leży na sercu by o nie dbać, inspirować się nim a także korzystać z niego dla naszego zdrowia.

NA CZYM POLEGAĆ MA HORTITERAPIA W PARKU LWIE SERCE?

Park będzie miał cechy parku sensorycznego, stąd wybór roślin, które będą oddziaływały polisensorycznie, dotykały zmysłów odbiorców niezależnie od wieku i grupy społecznej. Pierwszy etap parku skupia się wokół drzew. Część z nich to wieloletnie jesiony o dorosłej już okazałej koronie, pięknie wybarwiające się jesienią stanowią otulinę parku od wschodniej strony. Wnętrzne parku będzie wypełnione drzewami o kolumnowym pokroju będą to między innymi wiśnie piłkowane Amanogawa czy też dąb błotny Green Pillar, dwa różne gatunki dostarczające wrażeń estetycznych, oraz emocjonalnych, które przez cztery pory roku potrafią zachwycać zmiennością koloru liści, obfitością subtelnych kwiatów  w przypadku wiśni czy samą koroną w okresie spoczynku. Pojawią się również klon tatarski, ambrowiec amerykański oba przepięknie wybarwiające się na jesieni wprowadzą absolutnie energetyczny akcent dzięki kolorom. W parku nie może zabraknąć krzewów, bylin i traw ozdobnych te ostatnie mają zdecydowanie wpływać na zmysł słuchu, który pod wpływem wiatru będzie wprawiał w ruch źdźbła trawy szumiąc i falując jednocześnie. Trawy pojawią się w licznych odmianach od miskantów chińskich, rozplenic japońskich do zwiewnych ostnic. Celem nasadzeń bylinowych, które pojawią się oprócz swobodnych wypełnień będą zaplanowane rabaty o ściśle określonych cechach by wydobywał się zeń intensywny przyjemny zapach i był piękny w odbiorze. Woń kwiatów stymuluje zmysł zapachu.

Zaprojektowana roślinność została dobrana w taki sposób, aby oprócz hortiterapii biernej polegającej na wnikliwej obserwacji roślin, można było wykorzystać ją podczas hortiterapii czynnej, prowadząc zajęcia warsztatowe np. w zaproponowanym do tego miejscu wykorzystując istniejący plac betonowy. Od wschodniej strony parku w miejscu istniejącej już dorodnej brzozy dosadzone zostaną kolejne brzozy, które stworzą miejsce do sylwoterapii, powstanie tak zakątek pozytywnej energii, przytulanie się drzew wpływa korzystnie na nasz dobrostan psychiczny.

Nieopodal powstanie ścieżka sensoryczna, która będzie nawiązaniem do istniejącej już ścieżki wykonanej w pierwszej części ogrodu, wypełniona zostanie różnorodnym materiałem naturalnego pochodzenia, szyszki, kora, kamień otoczak, żwir. Każdy z tych materiałów, dotknięty bosą stopą, doskonale stymuluje zmysł dotyku.

Jesteśmy bardzo dumne z naszej pracy na rzecz lokalnej społeczności i dla dobra planety.

Lena Stryjska
Charter Member LC Poznań Patria

Dar LC Poznań Patria dla poznańskiej 105-tki z okazji 30-lecia Klubu


karty z historii Klubu