Jesteś tutaj: Home » O Klubie » Historia

Historia Klubu

Czym byłby świat bez wyjątkowych kobiet?
Lions Club Poznań Patria jest odpowiedzią na pytanie.
Pierwszy żeński Klub Lions w Europie Środkowo-Wschodniej.
Któż nie pamięta daty 9 marca 1991 roku?
To wtedy, oficjalnie, na wieczorze inauguracyjnym powołało się do klubowego życia 35 wspaniałych Lionek!
Inicjatorka ruchu Lions w Polsce, prof. Kazimiera Milanowska, została członkinią naszego Klubu. Charter Prezydentem (a niedługo potem pierwszym Gubernatorem – kobietą) nieoceniona Krystyna Szmeja, która swoją  osobowością i pasją zdynamizowała nasze działania.
Chociaż zajęte intensywną pracą zawodową, prowadzące domy, wychowujące i edukujące dzieci pomyślały, że warto i trzeba pomagać innym – słabszym i potrzebującym.
Piękną ideę zamieniły w czyn pod znamiennym hasłem WE SERVE.
Dziś w klubie jest 17 oddanych sprawie dziewczyn (bo tak o sobie mówimy i myślimy), rekrutujących się z różnych środowisk, zaangażowanych w ideę służby drugiemu. A trzy kandydatki intensywnie z nami pracują.
Najtrudniej opisać intensywność i chronologię działań klubu. Dokonania. Jak oddać tę cząstkę siebie we wszystkim co robimy? Pomalutku. Słowo po słowie.
Chcemy karmić dosłownie… Od 20 lat Klub funduje obiady dla dzieci ze SP nr 40 w Poznaniu. Zawsze przed świętami 100 dzieci może liczyć na pachnące czekoladą paczki.

Wspieramy ZSS nr 105 w Poznaniu, której dzieci i młodzież wyjeżdżają na obozy sportowe, dzięki opłaceniu turnusów i zakupowi sprzętu sportowego (dla nich była „Sobota w Niedzieli”, dobroczynny turniej sportowy). Fundujemy pomoce do nauki w Przedszkolu Specjalnym ‘Gniazdko’ w Gnieźnie Przedszkole Orzeszek jest oczkiem w naszej wspólnej lioneskiej głowie. To wyjątkowa placówka zajmująca się dziećmi z porażeniem mózgowym. Bez wsparcia finansowego to potrzebne miejsce nie mogłoby w ogóle funkcjonować!.
Znajdujemy prawdziwe muzycznie utalentowane perły, jak nasze Basia Butkiewicz i Klaudia Frankowska z Ośrodka w Owińskach. Doprowadzamy do szczęśliwego finału ich występ w listopadzie  na światowym konkursie wokalnym dla osób niewidomych i niedowidzących w Krakowie.
Od 10 lat, w grudniu, zapraszamy wszystkich Lionów na Wigilię w Hotelu Rzymskim.
Jak wymienić wszystkie działania klubu, bo tak naprawdę nie można pominąć żadnego?
Trudne zadanie.

Jako Lionki byłyśmy niezwykle skuteczne w pozyskiwaniu środków na zakup lasera do operacji oka dla chorych na cukrzycę (nasz pierwszy wielki projekt, dofinansowany z LCIF!).
Kupiłyśmy sprzęt dla dzieci chorych na cukrzycę. Wielkim dokonaniem (z założenia niemożliwym) było zebranie funduszy na windę dla niepełnosprawnych uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 101.
Jak w dzisiejszych skomercjalizowanych, dość bezdusznych, czasach dostać pieniądze i dary?
Nawet przy naszych najczystszych intencjach  przepełnionych potrzebami, zderzamy się z obojętnością i lekceważeniem problemów słabszych, mniej zaradnych, chorych.

Najważniejsze jest jedno: nigdy się nie poddajemy. Determinacja - to słowo zastępuje wszystkie inne.
Umiemy zorganizować koncerty (Stefanii Toczyskiej w Operze, Szlachecka Muzyka Szlachetnym Sercom w Kórniku, niewidomej Ewy Bloch, Waldemara Malickiego, Czerwonych Gitar, Ewy Bem, Halinki Benedyk i Marka Antonellego).
Spektakl teatralny ADHD z wybitną artystką Joanną Szczepkowską, był dniem prawdziwej uczty duchowej  i wielkim wydarzeniem! A to dla Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu.
Warsztaty i aukcje są naszą dumą.

Bez wspólnej pracy i jedności  Lionek  wiele inicjatyw mogłoby nie ujrzeć światła dziennego, ale my nigdy się nie poddajemy.
Lions Club Poznań Patria ceni sobie bardzo działalność innych klubów. Ale nam szczególnie zależy na młodzieży z LEO. Dzielimy się doświadczeniem, a i czerpiemy pełnymi garściami z młodzieńczego temperamentu, świeżości i dobroci – dla siebie i innych.
Wszystkie działania Lions Club Poznań Patria mają swoje odzwierciedlenie w konkretnych kwotach zebranych na rzecz potrzebujących.

Na tym nie koniec. My się dopiero rozkręcamy… A na następne lata mamy niespożytą energię!

Historia Klubu w obrazkach