Artykuły

Park LWIE SERCE już rośnie

9 marca 1991 powstał pierwszy żeński Klub Lions w tej części Europy: Lions Club Poznań Patria.

Dziś jest nas 17 członkiń. Młodych (niezmiennie!), aktywnych zawodowo i rodzinnie, o różnych zainteresowaniach, ale łączy nas przyjaźń i przyjemność pracy w zespole.

Opiekujemy się od zawsze dziećmi – kiedyś chorymi na cukrzycę, teraz tym ze specjalnymi potrzebami. Mamy szczęście współpracować z Zespołem Szkół Specjalnych nr 105. Zaczęłyśmy od ufundowania sprzętu sportowego oraz obozów treningowych (Szkoła ma świetną kadrę nauczycielką).

Piękna, nowa siedziba Szkoły to wspaniały przykład poznańskiej gospodarności! Zaizolowana termicznie w 2018 roku, jest świetnie wyposażona w sprzęt do integracji sensorycznej i rehabilitacji. W ZSS uczy się ponad prawie 200 uczniów; większość lekcji odbywa się w trybie indywidualnym. Szerokie korytarze, okazała stołówka, ogromna sala gimnastyczna – to atuty wnętrza.

ZSS otoczony jest ogromnym terenem; do niedawna niezagospodarowanym. Dziś małe i duże dzieci bawią się na dwóch placach zabaw, połączonych z siłownią na świeżym powietrzu.

Wierzymy w moc spędzania czasu na wolnym powietrzu. W 2019 roku przy wsparciu Klubów Lions z Poznania i międzynarodowej Lions Club International Foundation stworzyłyśmy ogród terapeutyczny "4 Pory Roku", wyposażony w zewnętrzne instrumenty muzyczne i nasadzenia, pełniące funkcje sensoryczne. Są tu szumiące trawy, rośliny do głaskania, ścieżki z szyszek i innych ciekawych nawierzchni. Największym przebojem jest podwyższona rabata, w której rosną truskawki, poziomki i zioła – to tam, na koniec ogrodu biegną dzieci najpierw! Mogą odpocząć w sąsiadującej altanie.

Ostatnim niezagospodarowanym miejscem zajmujemy się dziś, zgodnie z planem naszej klubowej koleżanki, Eweliny Pilch, hortiterapeutki.

Park Lwie Serce powstaje wiosną 2021 r., by uświetnić 30. rocznicę oficjalnego rozpoczęcia pracy członkiń Lions Club Poznań Patria. Będzie miejscem spotkań, rozważań, obserwacji, miejscem integracji. Służyć ma temu również zaprojektowana w centralnym punkcie parku ławka o otwartym charakterze w postaci dwóch przeciwległych łuków. Park oprócz ludzi będą odwiedzać - a także zamieszkiwać - ptaki i inne małe żyjące stworzenia, które w całości razem z roślinami będą stanowić piękne bioróżnorodne środowisko, którym nam wszystkim tak bardzo leży na sercu by o nie dbać, inspirować się nim, a także korzystać z niego dla naszego zdrowia.

Decyzja o stworzeniu parku zapadła w czasie pandemii koronawirusa. Musiałyśmy znaleźć sposób na sfinansowanie projektu. Największą kwotę udało nam się zebrać, organizując coroczny turniej tenisowy. Początek października 2020 r. był jeszcze bezpieczny – mecze rozgrywane były przy pięknej pogodzie na kortach zewnętrznych. Była to ostatnia zbiorowa impreza lioneska z udziałem zawodników i publiczności. Fundusze zebrane podczas turnieju wystarczyły na przeprowadzenie prac gruntowych – oczyszczenia terenu, zrobienia drenażu, budowy ścieżek żwirowych.

Mamy wielkie szczęście – w naszym gronie jest Ewelina, hortiterapeutka, pasjonatka ogrodnictwa i pracy z dziećmi w terenie. To ona stworzyła projekt parku, przygotowała listę roślin, nadzorowała wszystkie prace przygotowawcze. Jej głos był najważniejszy!

Przed Bożym Narodzeniem podjęłyśmy wyzwanie sprzedaży ok 100 sadzonek drzew i krzewów. Postanowiłyśmy sprawić prezenty naszym bliskim – sąsiadom, współpracownikom, członkom rodzin i przyjaciołom. Oni, dowiedziawszy się o sprzedaży sadzonek, robili prezenty swoim bliskim. W ciągu 4 godzin sprzedałyśmy wszystkie drzewka i krzewy! Wpłaty przekazywane były prosto na rachunek bankowy Klubu. Czasami darczyńcy przekazywali wyższe kwoty! Nasza Koleżanka, Małgosia, graficzka, przygotowała piękne certyfikaty, które nasi bliscy znajdowali pod choinką. Przeprowadzono wiele rozmów, przeżyłyśmy wzruszające chwile, opowiadając o parku przy choinkach w naszych domach.

Sylwia, wicedyrektor Szkoły i członkini naszego Klubu, zorganizowała zbiórkę wśród rodziców uczniów i absolwentów Szkoły – zebrała znaczącą kwotę na zakup 4 betonowych ławeczek, kilkudziesięciu sadzonek traw i bylin. To bardzo ważne, gdy beneficjenci dokładają starań, by wspólnie coś z nami stworzyć.

Brakowało nam funduszy, by uregulować rachunek za usługi ogrodnicze (m.in. trawę z rolki), więc postanowiłyśmy wykorzystać pracownię ceramiczną, prężnie działającą w Szkole Specjalnej. To tu dzieci przygotowują piękne kolorowe misy i talerze pod okiem pań nauczycielek. Bardzo spodobały nam się te naczynia, panie i dzieci mają ręce pełne roboty, a my kupujemy naczynia dla siebie i na prezenty dla naszych przyjaciół. Warto wspomnieć, że nowy piec do wypalania ceramiki został  sfinansowany z naszym znaczącym udziałem ze środków pochodzących z turnieju tenisowego 2 lata temu. 

Park już prawie gotowy. Ostatnio sadziłyśmy liliowce i trawy – prezent od zaprzyjaźnionego Arboretum Wojsławice niedaleko Wrocławia. Ewelina wybiera byliny i czeka nas jeszcze jedno wspólne sadzenie. W czerwcu i po wakacjach wspólnie z dziećmi będziemy dekorować ławeczki kolorową mozaiką, która powstaje w szkolnej pracowni ceramicznej.

Lena Stryjska
LC Poznan Patria

NA CZYM POLEGAĆ MA HORTITERAPIA W PARKU LWIE SERCE?

Park będzie miał cechy parku sensorycznego, stąd wybór roślin, które będą oddziaływały polisensorycznie, dotykały zmysłów odbiorców niezależnie od wieku i grupy społecznej. Pierwszy etap parku skupia się wokół drzew. Część z nich to wieloletnie jesiony o dorosłej już okazałej koronie, pięknie wybarwiające się jesienią stanowią otulinę parku od wschodniej strony. Wnętrzne parku będzie wypełnione drzewami o kolumnowym pokroju będą to między innymi wiśnie piłkowane Amanogawa czy też dąb błotny Green Pillar, dwa różne gatunki dostarczające wrażeń estetycznych, oraz emocjonalnych, które przez cztery pory roku potrafią zachwycać zmiennością koloru liści, obfitością subtelnych kwiatów  w przypadku wiśni czy samą koroną w okresie spoczynku. Pojawią się również klon tatarski, ambrowiec amerykański oba przepięknie wybarwiające się na jesieni wprowadzą absolutnie energetyczny akcent dzięki kolorom. W parku nie może zabraknąć krzewów, bylin i traw ozdobnych te ostatnie mają zdecydowanie wpływać na zmysł słuchu, który pod wpływem wiatru będzie wprawiał w ruch źdźbła trawy szumiąc i falując jednocześnie. Trawy pojawią się w licznych odmianach od miskantów chińskich, rozplenic japońskich do zwiewnych ostnic. Celem nasadzeń bylinowych, które pojawią się oprócz swobodnych wypełnień będą zaplanowane rabaty o ściśle określonych cechach by wydobywał się zeń intensywny przyjemny zapach i był piękny w odbiorze. Woń kwiatów stymuluje zmysł zapachu.

Zaprojektowana roślinność została dobrana w taki sposób, aby oprócz hortiterapii biernej polegającej na wnikliwej obserwacji roślin, można było wykorzystać ją podczas hortiterapii czynnej, prowadząc zajęcia warsztatowe np. w zaproponowanym do tego miejscu wykorzystując istniejący plac betonowy. Od wschodniej strony parku w miejscu istniejącej już dorodnej brzozy dosadzone zostaną kolejne brzozy, które stworzą miejsce do sylwoterapii, powstanie tak zakątek pozytywnej energii, przytulanie się drzew wpływa korzystnie na nasz dobrostan psychiczny. Nieopodal powstanie ścieżka sensoryczna, która będzie nawiązaniem do istniejącej już ścieżki wykonanej w pierwszej części ogrodu, wypełniona zostanie różnorodnym materiałem naturalnego pochodzenia, szyszki, kora, kamień otoczak, żwir. Każdy z tych materiałów, dotknięty bosą stopą, doskonale stymuluje zmysł dotyku.

Jesteśmy bardzo dumne z naszej pracy na rzecz lokalnej społeczności i dla dobra planety!


HISTORIA w obrazkach: